Vertigo Hastalığı Nedir, Nedenleri ve İşaret Ettiği Hastalıklar Nelerdir?

vertigo nedenleri nelerdirVücut dengesindeki oluşan bozukluklar sebebiyle meydana gelen vertigo, birçok insanın gündelik hayatını kabusa çeviriyor. Baş dönmesi anlamına gelen vertigo, halk arasında vertigo hastalığı olarak bilinmesine rağmen hastalık değil, bir hastalığın habercisidir. Yoğun iş temposu ve şehir hayatının getirisi olarak toplumda sıkça görülen belirtiler hastada daha çok hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissi olarak ortaya çıkıyor. Sabit duramama, sarhoşluk hissi, bayılmaya kadar giden semptomlar hastada uzun vadede korku ve depresyon gibi birçok rahatsızlığa dönüşebiliyor. Her baş dönmesine vertigo tanısı koyulması  yanlıştır ancak önem verilmesi gereken bir durumdur. Bu sebeple erken teşhis edilebilmesi için bir KBB (Kulak, Burun , Boğaz) veya Nöroloji uzmanına başvurulması gerekir.

Vertigonun Nedenleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı vertigo

Her ne kadar hastalık olmasa da halk arasında vertigo hastalığı olarak biliniyor. Çoğu kişi vertigo hastalığı nedenlerini bilmez. Baş dönmesine bağlı oluşan denge kaybı, vücudun dengesini sağlayan temel sistemlerinden birinde bozukluk olduğunu gösterir. Vertigo hastalığı tanısı koyabilmek için öncelikle vücudumuzdaki denge sistemlerinin işlevlerine bakmak gerekir. Vertigoya sebep olan bazı rahatsızlıklar şöyle:

Kulak Sistemine Bağlı Rahatsızlıklar

Kulak, dengeyi sağlayan ve baş dönmelerinin büyük bir kısmından sorumlu olan organdır. Vertigo hastalığına tanı koyabilmek için iç kulaktaki yarım daire kanallarının, bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılması gerekir. Kulağın içindeki yarım daire kanallarının içerisinde yer değiştirilmiş olan kristallerin tekrar yerine oturtulmasına dayalı özel manevralarla tedavisi mümkündür. Özellikle vertigonun sıklıkla görüldüğü hastalıklardan biri olan Meniere hastalığıdır.

Meniere, hastada işitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi ve baş dönmesi atakları gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir. İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden dolayı yaşanan bu rahatsızlığın tanısı işitme ve denge testleriyle ortaya çıkar. Hastalığın tam olarak geçmesi mümkün değildir ancak atakların hafiflemesine ve azalmasına yardımcı tedaviler uygundur.

Sarsıntılar (Travma)

Baş bölgesine alınan sert darbeler ve kafatasında oluşan ve içi kulağı zedeleyen sarsıntıların sonucu oluşan baş dönmeleridir. Bunlar daha çok hastada kafa travması olarak ele alınır. Özellikle kafatası kırığına bağlı olarak iç kulak kristallerinin yer değişmesiyle oluşan şiddetli baş dönmeleri olarak hastada görülebilir.

Merkezi Sinir Sistemine Bağlı Rahatsızlıklar

Merkezi sinir sistemine bağlı olarak beyin ve beyincik gibi organların işlevlerindeki bozukluklardan oluşan hastalıklarda vertigo belirtileri görülmektedir. Sinir Sistemindeki kanama ve kan damarlarındaki tıkanıklara bağlı beslenme bozulukları, Parkinson hastalığı, migren, Multipl Skleroz, sifiliz ve çeşitli beyin tümörleri gibi hastalıklarda vertigo görülmektedir. Bu tip vakalarda hastada sinir ve kas sistemine bağlı olarak da dengesizlikler görülmektedir.

Baş Pozisyonuna Bağlı Oluşan Vertigo Hastalığı

Ani baş dönmesi durumudur. Genellikle vertigo tanısında sıkça görülen bir vakadır. Kısa süreli baş dönmelerine bağlı anormal göz hareketlerine rastlanır. İstem dışı göz hareketleri hastada ritmik olarak tekrar edebilir. İşitme kaybı ya da diğer semptomlar görülmez. Tedavisinde Epley manevrası uygulanır. Buna göre hastanın bu atakları takip edilerek kontrol altına alınır.

Dahili Hastalıklar

Baş dönmesi birçok rahatsızlıkla ilişki olabilir. Bunlar; kansızlık, kalp yetmezliği, diyabet, yüksek-düşük tansiyon. Ani su kaybı gibi durumlar da baş dönmesini tetikleyen faktörler arasında.

Psikolojik Nedenler

Panik atak ve anksiyete bozukluğu, stres, depresyon.

İşaret Ettiği Hastalığa Dikkat!

vertigo hastalığı

Aşırı ve sürekli devam eden baş dönmesi şikayetiyle bir doktora gidildiğinde, öncelikle bilinç kaybı olup olmadığına bakılır ve bazı norolojik testler uygulanır. İlk olarak yüksek tansiyona bağlı oluşabilecek baş dönmesini saptamak için tansiyon ölçümü gerçekleşmesi gerekli, çünkü her baş dönmesi vertigo hastalığı değildir. Hastanın yaşı, cinsiyeti ve baş dönmesinin süresine ve etkilerine göre sorunun beyin sisteminde mi yoksa iç kulak sisteminde mi olduğun dair denge testleri uygulanır. Hastanın şikayetlerine bağlı olarak tanı koyabilmek için kalp damar problemine dayalı EKG ve Ekokardiyografi diğer semptomlara göre Tomografi veya MR çekilebilir. KBB ve Nöroloji uzmanı dışında, oluşan sorunlarda hastaların Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanına ya da bir psikiyatra başvurması tavsiye edilir.

Vertigonun tedavisi, neden olduğu hastalığı ortadan kaldırmakla mümkündür. Vertigo hastalığı olarak bilinse de kendi başına bir hastalık değildir. Ancak ortada başka bir rahatsızlıklar olmadığı takdirde devam eden baş dönmesi ataklarında hastalara bazı değişiklikler önerilir. Bunlar daha çok yoğun sterese ve psikolojik etkenlere bağlı olarak gelişen baş dönmeleridir. Böyle durumlarda uzmanlar hastalara genel olarak şu önerilerde bulunuyor:

  • Vertigoyu tetikleyen faktörlerden uzak durma( stres, sigara, kafein, aşırı tuz kullanımı)
  • Baş dönmesine yol açan fiziksel faaliyetlerden kaçınmak ( ani hareketler, havasız ve gürültülü ortamlar, yüksek tempolu spor egzersizleri)
  • Güneşlenmeye ve bol sıvı tüketimine özen göstermek.

Son Sözler

Vertigo hastalığı yukarıda da belirtiğim gibi oldukça ciddi rahatsızlık vermektedir. Bu yazımda da size vertigo nedir, vertigo hastalığı nedenleri nelerdir, vertigo rahatsızlığı hangi hastalıkların habercisidir, vertigo tedavisi nasıl yapılır, vertigo için hangi doktora gidilmelidir gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Yazımı faydalı bulduysanız sosyal hesaplarınızda paylaşıp arkadaşlarınızın da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. müjde dural dedi ki:

    Bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler. 🙂

  2. קמגרה dedi ki:

    Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was really informative. Your website is useful. Thanks for sharing!