Uyku Problemi İçin 5 Etkili Çözüm

Uyku problemi günümüzde hemen hemen herkesin başına gelen bir sorundur. Bazıları 10 fincan kahve içse de horul horul uyurken, bazıları bir yudum alsa günlerce uyuyamaz. Aslında uyku problemi tamamen bünye ile alakalı bir durumdur. Bünyenin güçlü, beynin ise dolu olmaması lazım. Düzenli olarak her yetişkin bireyin 8 saat uyuması gerekiyor. Kalp sağlığı, gelişmiş hafıza, fit bir vücut, daha genç bir cilt için bu zaman dilimini dikkate almalısınız. Uyku problemi yaşayanlar için bu yazımda 5 etkili çözüm önerisine yer vereceğim.

Uyku Problemi İçin 5 Etkili Çözüm

1) Bademli Ilık Süt

Bademli Süt

Bademli süt, beyne melatonin hormonu salgılamasına yardımcı olur.  Kalsiyum deposudur. Yatmadan sıcak süt içmek vücudu dinlendirir, keyifli ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Bir cezvenin içerisine günlük sütü alın ılıyana kapar ocakta tutun. Ardından toz haline getirdiğiniz 5 adet bademi sütünüzün içine serpiştirin. Bir çay kaşığı ile karıştırdıktan sonra afiyetle içebilirsiniz.

2) Lavanta Yağı

lavanta yağı ile uyku probleminden kurtulma

Lavanta kokusu sakinleştirici özelliği sayesinde uyku problemi için birebirdir.  Yatmadan önce lavanta yağı ile iyi bir masaj vücudunuzu rahatlatacak ve güzel bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır. Ya da lavanta yağı ile hazırlanmış sıcak bir banyo yapabilirsiniz. Bu bitkisel yağ zihninizi açarak, günün yorgunluğunu kolayca atmanızı sağlar.

3) Kekik Çayı

Kekik Çayı

Araştırmalara göre kekik, uyku problemi olan kişileri tedavi amaçlı kullanılan şifalı bir bitkidir. 1 bardak kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kurumuş kekik atın, biraz daha kaynasın. 5 dakika demlendikten sonra ılıyınca için. İçine limon koyarak aromatik bir tat verebilirsiniz. Kekik çayı uyku problemi için mükemmel bir fayda sağlıyor. Ayrıca regl dönemi ağrıları için de kullanılır.

4) Şerbetçi Otu Çayı

Şerbetçi otu uykusuzluk tedavisi

Şerbetçi otu, uykusuzluk, huzursuzluk, gerginlik gibi bir çok psikolojik sorunları yatıştırmak için kullanılan bir bitki türüdür. Özellikle uyku problemleri olan kişilerde bu bitki çayını her gün düzenli olarak içtiklerinde düzene girdiğini söylemekteler. 1 tatlı kaşığı kurumuş şerbetçi otu, 1 su bardağı kaynamış su ile karıştırın, 10 dakika dinlendikten sonra afiyetle için. Ancak günlük 1 bardaktan fazla tüketmek zararlıdır. Uykunuz düzene girdikten sonra içmenize gerek yoktur. Kullanma süresi 1 ayı geçmemesine dikkat etmelisiniz.

5) Yeşil Çay

Yeşil Çay ile uykusuzluk tedavisi

 Aşırı stresli kişilerin stresini azaltan yeşil çay uyku problemi için de etkili bir doğal çözümdür. Bir tatlı yeşil  çayı, 1 bardak kaynamış suya atın ve 10 dakika demlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Uyumadan yarım saat önce içerseniz hem rahat bir uyku uyursunuz.

Uyku Problemi İçin Diğer Tavsiyeler

 • Yatak odanızı sessiz, sakin, karanlık hale getirin.
 • Üzerinizdeki stresi, kaygıyı, tedirginliği atın. Bunları müzik, egzersiz, kitap okuyarak yapabilirsiniz.
 • Erken uyanmayı alışkanlık haline getirin. Tatil günlerinizde de erken kalkmayı unutmayın.
 • Günlük bir fincandan fazla kahve içmeyin. Ve mümkün olduğunca yatmadan 5 saat önce kafein içerikli içeceklerin tamamından uzak durun.
 • Yatmadan sıcak duş almak vücudu rahatlatır ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır.
 • Yatak odanızın sıcaklığını, soğukluğunu iyi ayarlayın.
 • Yukarıda vermiş olduğum bitki çaylarından birini düzenli olarak deneyin.
 • Yatmadan önce aşırı karbonhidrat tüketmemeye dikkat edin.
 • Gece mutlaka en geç 23:00 da uyumaya, sabah da 7:00 da uyanmaya özen gösterin.
 • Yatağınızın ve yastığınızın rahatlığına dikkat edin. Eğer ağrı ve sızı ile uyanıyorsanız yatağınızı değiştirin.
 • Telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik ürünleri yatak odanızdan uzak tutun.
 • Saat 19:00 dan sonra bir şey yememeye dikkat edin.

Sürekli uyku problemi yaşıyorum yukarıda yer alan doğal tarifleri kullanırsam uyku düzeni sağlar mıyım?

Uyku probleminiz 1 ayı aşkınsa mutlaka uyku uzmanından yardım almanızı tavsiye ediyorum. Yukarıda yer alan tarifler stres azaltır, sakinleştirir ve vücuda melatonin isimli hormonun salgılanmasına yardımcı olur. Uzun vadede bu sorunu yaşıyorsanız uzman bir doktor yardımı ile bunu aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Uykusuzluk için hangi doktora gitmeliyim?

Uykusuzluk için Psikiyatri doktoruna gitmeniz gerekir. Sizin psikolojik durumunuza göre altta yatan ana nedenleri öğrenir. Bu duruma göre de tedavi yöntemi uygular.

Son Sözler

Uyku problemi yaşayan kişilerin öncelikle yaşam tarzını değiştirmeleri gerekiyor. Rahat bir uyku için gereken ortamı yaratmanıza rağmen uykularınız kaçıyorsa yukarıda vermiş olduğum doğal tariflerden kendiniz için uygun olanı seçip kullanabilirsiniz. Eğer 1 ayı geçen uyku probleminiz varsa mutlaka uzman bir doktordan yardım alarak aşmaya çalışın. Çünkü altında yatan nedenleri ancak onlar sayesinde çözebilirsiniz. Sizlerin de doğal tarifleri varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Deneyeceklere şifa olsun…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. Mücahit DOĞAN dedi ki:

  Bazen uyku problemi yaşıyorum herkes gibi ben de 🙂 Eminim bunu hiç yaşamayan yoktur, sizin yöntemleriniz de gayet güzel, tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum 🙂

 2. D. Can dedi ki:

  Umarım faydalı olur. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim 🙂

 3. Cem Kazan dedi ki:

  23:00 çok erken ya ?

 4. Zulal Garipkus dedi ki:

  Uykusuzluk için kekik çayı ve bademli ılık süt tarifi ilgimi çekti.
  Bilgilendirme icin teşekkürler. 🙂

 1. 23 Şubat 2018

  […] 8 saatten fazla ya da az uyumayın. […]