Saç Biti Nasıl Geçer

İnsan kafasında parazit olarak yaşayan bit türü: Saç Biti

Saç biti insan bedeninde parazit olarak yaşamını sürdüren ve bütün gereksinimini konaktan karşılayan bir parazit türüdür. Bu parazit türü görünüm itibari ile gri bir renge sahiptir ve gözle görülmesi çok zordur. Bitler konak olarak yaşadığı kişinin saç derisine ve nadiren de olsa sakal ve bıyık bölgesine tutunarak yaşamlarına devam ederler. İnsan kanı ile beslenen bu canlılar genellikle kulak arkasındaki saç derisinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Saç biti neden olur, belirtileri ve bulguları nelerdir, nasıl tedavi edilir? Sorularınızın cevabına yazımızın devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bazı parazit türleri zorunlu parazit olarak adlandırılmaktadır. Bit canlıları da zorunlu parazit türlerinden birisidir. Bitlerin zorunlu parazit olarak adlandırılmasının sebebi ise konak dokudan ayrıldıktan sonra en fazla 2 gün boyunca yaşayabilmeleridir. Ancak saç biti sirkeleri ise yaşam alanından uzaklaştıktan sonra yaklaşık 1 hafta boyunca yaşamlarına devam edebilmektedirler. Ayrıca insan bedeninde konak olarak yaşayan saç bitleri hayvan derisinde yaşayamamaktadır.

Saç bitleri günümüzde dünyanın her bölgesinde insan saç derisini konak olarak kullanmaktadır. Yani insan olan her yerde saç biti görülebilmektedir. Özellikle çocukluk yaştaki kız çocuklarında daha fazla görülme oranına sahiptir. Ayrıca bilindiğinin aksine saç bitlerinin görülmesinin saç kirliliği ile uzaktan yakından ilişkisi bulunmamaktadır.

Saç Bitinin Nedenleri Nelerdir, Nasıl Bulaşır ?

Saç biti neden olur?

Saç bitinin bir kişide görülebilmesi için saç bitine konaklık eden birisi ile yakın temasta bulunması yeterlidir. Ancak bu parazitler kanatlı bir yapıya sahip olmadıkları için zıplama veya uçma kabiliyetine sahip değildirler bundan dolayı mutlaka yakın temas gerekmektedir. Saç bitinin bir kişiden diğer bir kişiye bulaşabilmesi için tarak, havlu, şapka veya yatak takımlarının ortak kullanılması gerekmektedir. Saç biti belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Özellikle kulak arkası ve ense bölgesinde yer alan saçlı deride şiddetli kaşıntı
  2. Saç bitinin beslendiği bölgede deri kalınlaşması ve renk değişimi
  3. Saç içerisinde kepeğe benzer oluşumlar gibi belirtiler saç bitinde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Saç Bitinin Tedavisi Nasıldır ?

Saç biti nasıl geçer?

Saç bitinin tedavisine başlanabilmesi için öncelikle kesin tanının konulması gerekmektedir. Kesin tanının konulabilmesi için saç derisinin özel ışıklar altında incelenmesi gerekmektedir. Wood lambası olarak adlandırılan bu özel ışık sayesinde saç derisindeki bit parazitleri kolay bir şekilde ortaya çıkar ve kesin tanı konulur. Saçlı derideki bit sayısının miktarına göre de tedavi yöntemlerine karar verilir. Ayrıca kişide bit paraziti teşhisi konulmuş ise mutlaka yakın çevresindeki kişilerin de bu kontrolden geçirilmesi ve tedaviye başlanması gerekmektedir.

Saç bitinin tedavisine başlanırken öncelikle çevredeki temas edilen eşyaların temizlenmesi gerekmektedir. Bu eşyaların temizlenebilmesi için de sıcak su ile temizleme ve havasız bir ortamda bir süre bekletme gibi yöntemler uygulanabilir.

Saçtaki bit parazitlerinin temizlenmesinde öncelikle özel bit şampuanları kullanılmaktadır. Bu şampuanlar sayesinde saçın mekanik temizlenmesi sağlanır. Uzman doktor görüşlerine göre şampuan uygulamasından önce beyaz sirkelerin saça uygulanmasının bitlerin daha kolay arındırılacağını söylemektedirler.

Saçtaki bit miktarına göre doktorlar tarafından önerilen özel bit şampuanları ile saçlar düzenli olarak yıkanır. Yıkama sona erdikten sonra saç bitlerine özel olarak üretilen ince diş taraklar ile saçlar taranır. Bu sayede saça tutunamayan parazitler kolay bir şekilde tarağa takılarak temizlenir. Ancak bu süreçte saçın ıslak olması gerekmektedir çünkü tarama esnasında bitler başka tarafa kaçabilirler. Saçlar bitlere özel şampuanlar ve taraklar ile temizlendikten sonra kafa derisinde bitler için özel olarak üretilen losyonlar ve kremler uygulanır. Bu tedaviler yaklaşık 1 hafta boyunca düzenli olarak uygulandıktan sonra yüzde yüze yakın başarı ile saç bitleri tamamen temizlenir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...