Ödem Nasıl Geçer?

Hepimiz elimizde, ayağımızda ya da yüzümüzde meydana gelen olağan dışı şişliklerden yakınırız zaman zaman. Kilo aldığını söylediğimiz birçok kişinin de ″kilo değil, şiş″ yanıtını verdiği olmuştur. Çoğu kez önemsenmeyen ve basit yöntemlerle üstesinden gelinmeye çalışan ödem problemi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Ödem nasıl geçer diye araştırmalar içine girebiliyoruz. Bu sebeple şikayetin uzun süre devam etmesi halinde mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekebiliyor. Ben size bu sizlere ödem nedir, ödem neden oluşur, uzun süreli ödem devam etmesi durumunda ne yapmak gerekir, ödem tedavisi için ne yapılmalıdır gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Ödem nasıl geçer diye soranlar yazımı okumaya devam edin.

Ödem Nedir?

Ödem nasıl geçer

İnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi sonucunda ″ödem″ deniyor. Ödemler bölgesel olabildiği gibi vücudun genelinde de oluşabiliyor. Ödemin oluştuğu bölgeye göre altında yatan hastalık hakkında fikir sahibi olunabiliyor.

Ödem Neden Oluşur?

Ödem oluşmasına yol açan en büyük etken fazla tuz tüketilmesi. Fakat bununla beraber hareketsiz bir yaşam, oturarak çalışmak, uzun süren yolculuklar vb. durumlar vücutta fazla sıvı birikmesine neden olabilir. Ayak ve bacaklardaki ödemlerin temelinde lenfatik tıkanıklıklar, damar tıkanıklığı, ilerlemiş varis gibi hastalıklar olabiliyor. Göz, yüz ve dudaklarda görülen şişlikler ise daha çok alerjik reaksiyon olarak tanımlanır. Ayrıca özellikle sabah uyanınca gözde görülen şişlikler vücuttaki tuz atılımının azaldığının işareti olarak biliniyor. Uzmanlar kalp ve karaciğer gibi organ yetersizliklerinde de karın zarı ve akciğer zarında sıvı birikimi olabileceğini; ayrıca bazı kanserlerin yayılması sonucunda karın ve akciğer zarlarında sıvı birikiminin sıkça gözlendiğini ifade ediyor.

Ödem Sorunu Uzun Süredir Devam Ediyorsa Ne Yapılmalıdır?

Ödem neden olur

Ödem nasıl geçer diye araştırdınız ve yapmanız gerekenleri yaptınız. Ödem oluşumu bu tedavilere rağmen hala devam ediyorsa geçse bile tekrar yeniden oluşuyorsa mutlaka altta yatan sorunun tespit edilmesi gerekiyor. Bu durumu kabullenip kendince başka çözüm arayan birçok insanlar var. Uzman doktorlar ödem oluşmasının ciddi bir hastalığın erken habercisi olabileceğine ve bunun hayati önem taşıdığına dikkat çekiyor. Bu nedenle bu konuyla ilgili uzman bir doktor tarafından muayene edilerek altta yatan nedeni öğrenmeniz ve ona göre tedavi uygulamanız gerekiyor.

Ödem Tedavisi İçin Ne Yapılmalıdır?

Altta yatan nedeninin bulunması ve ortadan kaldırılması gerekiyor. Alınması gereken diğer  önlemlerin başında tuzun azaltılması, yaşam koşularının gözden geçirilmesi önem taşıyor.

Uzman doktorların diğer önerileri arasında şunlar yer alıyor:

 • Yemeklerin az tuzlu pişirin ve daha çok baharat kullanın.
 • Şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azaltılması gerekiyor.
 • Bol sebze ve meyve tüketin.
 • Günde en az 3 litre su içmeye özen gösterin, asitli içeceklerden uzak durun.
 • Ara öğünlerinizden birinde probiyotik yoğurt veya kefir tüketin.
 • 8 saatten fazla ya da az uyumayın.
 • Kadınlarda en çok regl öncesinde ve regl sırasında ödem görülmektedir. Bunu en aza indirmek için şeker ve tuzdan özellikle bu dönemde sakınmanız gerekiyor.

Sön Sözler

Ödem gerçekten çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Ödem nasıl geçer diye yalan yalnış tedaviler uygulamak yerine şekeri ve tuzu azaltarak kendinize iyilik yapabilirsiniz. Ayrıca mevsiminde sebze ve meyve tüketerek de ödemden kurtulabilirsiniz. Ödemin bitkisel tedavisi için buradaki yazımı inceleyebilirsiniz. Yazımı faydalı bulduysanız sosyal hesaplarınızda paylaşarak diğer kişilerin de faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.☺

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. Hamileyken neredeydin senn 🙂 sona dogru öyle bir sistimki sorma ? harika bir yazi olmus canm

 2. D. Can dedi ki:

  Yorumun için ben teşekkür ederim, sevgiler.