Burun Akıntısını Durdurmak İçin Ne Yapabilirim?

Havalar git gide soğuyor, hastalıklar peşimizi bir türlü bırakmıyor. Her ne kadar bağışıklığımızı güçlü tutmaya çalışsak da  gribe mutlaka yakalanıyoruz maalesef. Gribin en başlıca belirtisi burun akıntısıdır. Daha önceki yazımda size bu konu ile ilgili detaylı  bir şekilde bitkisel tarifler vermiştim. Ancak yeni bilgiler edinince hemen sizlerle yine  paylaşmak istedim. Burun akıntısını durdurmak adına denenmiş ve etkili tarifler. Anında burun akıntınızı durduracağınız için gerçekten çok şanslısınız. Kış uzun o yüzden yazımı okuyarak tarifleri not almayı unutmayın 🙂

Burun Akıntısını Durdurmak İçin 5 Doğal Çözüm

1. Burun akıntısını anında durduran tavuk suyu çorbası

 

Grip İçin Tavuk Suyuna Çorba Tarifi

Eskiden doktorlara ulaşmak şuan olduğu gibi değilmiş maalesef. O zamanlar evde geçirebilmek adına denenmiş bazı tarifler uygulanırmış. Bunlar arasında yerini alan en önemli tarif ise tavuk suyuna yapılmış bol karabiberli, limonlu bir çorba!  Hatta şuan doktorlar bile bunu tavsiye ediyor. Burun akıntısının en etkili ilacı organik beslenmiş bir tavuğun çorbasıdır.  Uzmanların ve doktorların söylediklerine göre tavuk suyuna yapılmış bir çorba sinüsleri temizler nefesi açar, öksürüğü anında keser, kas ve eklem ağrılarını azaltır, yorgunluğun kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

2. Kırmızı biberle burun akıntısı tedavisi 

Burun Akıntısını Durdurmak İçin 5 Doğal Çözüm

Sinüslerde ve burunda biriken mukus tabakasını temizlemede kırmızı biber oldukça etkili bir çözümdür. Antioksidan, antihissaminik içeriği ile burun akıntısını durdurmak için kullanılan doğal yöntemler arasındadır.  Burunda biriken zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yemeklerde, kahvaltılarda kırmızı biber bol bol tüketilmelidir.  Ayrıca bağışıklığı güçlendirici etkisinden dolayı sizi diğer hastalıklardan da korur.

3. Burun akıntısını durdurmak için susam!

Burun Akıntısını Durdurmak İçin 5 Doğal Çözüm

Bir çay kaşığı kadar susamı tavada biraz kızartarak tüketebilirsiniz. Ya da aktarlardan aldığınız susam yağını  su ile seyrelterek tüketebilirsiniz. Büyüklerimizin kullandığı eski yöntemlerden birisidir susam. Benim tavsiyem evde kızarttığınız bir tutam susam tüketmeniz olacaktır.

4. Okaliptüs yağı

Okaliptus Yağı

Bu bitkisel yağ burunda oluşan tıkanıklığı açarak sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur. Etkili bir yöntem arıyorsanız akoliptüs yağını kullanabilirsiniz. Çünkü bir damlası bile burun akıntısını  durdurmak için kullanabilir. Bir pamuğa bir kaç damla damlatarak ara sıra teneffüs ederseniz burun akıntısı anında duracaktır.

5. Çörek otu ve bal karışımı ile burun akıntınıza dur diyin!

Bal ve çörek otu karışımı nasıl hazırlanır?

Çörek otu ve bal karışımı kronik bronşit ve üst solunum yolları hastalıkları için mucize bir karışımdır. Hatta son zamanlarda da oldukça popüler bir karışım haline geldi. Burun akıntısı için de oldukça etkili ve doğal bir karışımdır. Vücut direncini artırarak ağrı, sızı hepsini ortadan kaldırır. Ayrıca kanın temizlenmesine yardımcı olur.  İster bu karışımı aktarlardan temin edin isterseniz evde kendiniz yapın.  Tarife buradan ulaşabilirsiniz.

Son Sözler

Bu yazımda sizlere  burun akıntısını durdurmak için 5 doğal çözüm yöntemlerini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Sizlerin de bu konuda etkili ve kesin çözümleri varsa bizimle paylaşarak bu sorunu yaşayan kişilere yardımcı olabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Tavuk suyu çorbayı çok severim 🙂 çörek otu ve balıda duymuştum 😉 teşekkürler bilgiler için

    • D. Can dedi ki:

      Tavuk suyu hem güzel hemde çok faydalı 🙂 ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için …

  1. 20 Mart 2018

    […] tahmini olarak 1-2 litre mukus üretir.  Mukus aşırı şekilde üretilmeye başladığında burun akıntısı, geniz akıntısı kişileri rahatsız etmektedir. Geniz akıntısı kişilerin hayatını kötü […]