Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

Boğaz ağrısı oluştuğu zamanlar yemek yerken, su içerken yutkunamama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta konuşmak bile zor hale gelir. Özellikle soğuk havalarda grip ya da nezle olmadan önce boğaz ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Boğaz ağrısı geçmezse burun akıntısı, öksürük ile devam eden ağır bir grip ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durum gece uykularınızı kaybetmenize neden olabilir. Neyse ki ağrıyı yok etmek için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri var. Bu yazımda size boğaz ağrısı için ne iyi gelir,  boğaz ağrısı yaşayan kişiler nelere dikkat etmelidir, boğaz ağrısının nedenleri nelerdir. boğaz ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir gibi soruların cevabını dogalyollar.com sizin için araştırdı.

Boğaz Ağrısı için 10 Bitkisel Çözüm

1. Tuzlu Su 

Boğaz ağrısı için 10 bitkisel çözüm

Bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. Tuzlu su karışımı ile gargara yapın. Ilık su ile karıştırılmış tuzlu su boğaz ağrısı için oldukça etkili bir karışımdır.  Boğazdaki şişkinliği azaltır ve boğazı temizler. Günlük üç kez  yaparsanız boğaz ağrısından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Boğaz ağrısı için kesin ve etkili bir yöntem arıyorsanız tuzlu suyu deneyebilirsiniz.

2. Papatya Çayı
Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

Papatya çayı doğal bir sakinleştiricidir. Boğaz ağrısı için uzmanlar tarafından kullanılan mucize bir çaydır. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde oldukça etkilidir. Ayrıca papatya çayından yapılmış bir buharın teneffüs edilmesi de boğaz ağrısı için birebirdir. Enfeksiyon ve iltihap için her gün bir bardak papatya çayı içerseniz  hissettiğiniz boğaz acısı ve yutkunamama problemi ortadan kalkacaktır.

3. Limonlu Ballı Çay

Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

Boğaz ağrısı için limonlu çay çok bilinen doğal çözümlerdendir. Hem pratik hem de herkesin evinde bulunur. Bir bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı bal ve 1 adet limonun suyunu ekleyerek iyice karıştırın. Biraz ılıdıktan sonra içebilirsiniz. Limonlu su boğazınızı yumuşatarak iltihapların iyileşmesine yardımcı olur.

4. Soğan

Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

2 adet soğanı ince ince dilimleyin 1 litre suya koyun. Üzerine 2 çorba kaşığı çeker koyup bir gün bekletin. Bu karışımı boğaz ağrısı geçene kadar 4 saatte bir içebilirsiniz. Gece yatarken yatak odanızda bir adet soğan bulundurmanız da gribe yakalanmanızı önler. Soğan boğaz iltilapları için çok etkilidir. Mutlaka yemeklerin yanında, salatalarda bol bol tüketin.

5. Karanfil

Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

Boğazda oluşan şişlikleri azaltma ve yutkunurken hissedilen ağrıyı azaltmak için bir ya da iki tane karanfil çiğneyebilirsiniz. Alternatif olarak sıcak suyun içerisine 5 tane karanfil atıp ılımasını bekleyin. Bu karışımla gargara yaparsanız boğazda oluşan enfeksiyonların yok olmasına yardımcı olur. Grip, nezle, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı sorunu yaşıyorsanız. Kış geldiğinde bol miktarda karanfil tüketin.

6. Yeşil Çay

Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

Güçlü bir antioksidan olan yeşil çayın içeriğinde bulunan besinlerin ve bileşenlerin sağlımıza saymakla bitmeyen faydası vardır. Enfeksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğazda bulunan bakteriler, iltihapları yok etmek için demlenen yeşil çay ile gargara yapın. Bunu iyileşene kadar günde iki kez yapın. Kısaca boğaz ağrısı için bitkisel bir çözüm arıyorsanız yeşil çayı evinizden eksik etmemelisiniz.

7. Ihlamur Çayı

Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

Grip ya da nezle olunca akla ilk gelen bir ıhlamur çayı demlemektir. Vazgeçilmez olmasının en büyük sebepleri ise ağrı kesici, iltihap giderici, boğaz enfeksiyonlarını önleyici gibi özelliklere sahip olmasıdır. Çayı demledikten 5 dakika sonra ılık olarak tüketin. Günlük bir bardak içmeniz boğaz ağrısı için etkili bir bitkisel çözümdür. Boğaz ağrısı, grip gibi rahatsızlıklarınız olmasa bile ıhlamur çayını tüketin. Çünkü vücudun direncini artırır ve bağışıklığınızı güçlendirir.

8. Ada ÇayıBoğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

 

Boğaz ağrısı, yutkunamama gibi sorunlar olduğunda ada çayı içtiğiniz zaman boğazınızı yumuşatır ve iyileşmenize yardımcı olur. Ada çayının sakinleştirici özelliği sayesinde vücudunuz dinlenir ve kısa süre de boğaz da oluşan yanma hissi ve yutkunamama sorunu ortadan kalkar.

9. Tarçın, Zencefil ve Limon Çayı

Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

 

Şiddetli bir boğaz ağrısı için bu üçlü oldukça etkili bir ağrı kesicidir. Bir bardak sıcak suyun içerisine; bir yemek kaşığı ezilmiş zencefil, 1 çubuk tarçın, 1 adet limonun kabuğu, yarım bardak suyu koyun ve yaklaşık olarak 20 dakika kaynatın. Boğaz ağrınız geçene kadar bu karışımı günlük 2 kez ılık olarak içebilirsiniz. Boğaz ağrısını anında kesen doğal bir yöntemdir.

 10. Havuç, Nane yaprağı ve Limon

Boğaz Ağrısı İçin 10 Bitkisel Çözüm

 

Havuç pek bilinmese de bol miktarda c vitamini içerir. Bu nedenle enfeksiyonların tedavisinde ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için şifalı bir bitkidir. Nane yaprağı da eklenince solunum yolları enfeksiyonları ve boğaz şişliklerini tedavi eder. Bir adet orta büyüklükte havuç, 5 tane taze nane yaprağı, 1 adet limonun suyu ve bir bardak suyu bir koyun ve blenderden geçirin. Bu karışımı ılık olarak tüketin. Bu karışım sayesinde boğazınız yumuşar ve şişlikler iner.

Boğazı Ağrıyan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Günlük en az 2 litre su içmelidir.
 • Aşırı soğuk yiyecek ve içecek tüketmemelidir.
 • Hava koşullarına uygun giyinmelidir.
 • Sigaradan ve sigara dumanından uzak durmalıdır.
 • Boğazı kurutacak içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmalıdır.
 • Baharatlı yiyecekler tüketmemelidir.
 • Aşırı sıcak yiyecek ve içecek tüketmemelidir.
 • Mevsimine uygun bol sebze tüketmelidir.
 • Bol bol bitki çayları içmelidir.
 • Taze sıkılmış portakal suyu içmelidir.
 • Tozlu ve kirli havadan uzak durmalıdır.
 • Günlük gargara yapmalıdır.
 • Boğazı tahriş edecek yiyeceklerden uzak durmalıdır.
 • Odayı nemlendirmek adına kaynamış su koyulmalıdır.
 • Bir adet soğanı ikiye kesip bulunduğu odada bulundurmalıdır.

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Enfeksiyon hastalıkları ( Bakteriyel, mantar, viral)
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Travma
 • Tümörler
 • İrritasyon
 • Sigara kullanımı
 • Ağızdan nefes almak
 • Grip ve soğuk algınlığı
 • Kirli havaya maruz kalmak
 • Sigara dumanına maruz kalmak
 • Sesi kötü kullanmak
 • Kansızlık

Boğaz Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Boğazı ağrıyan kişiler ağrıdığını söyleyemeyecek yaştaysa yani çocuksa bunu anlatamaz. Ağlayarak ifade etmeye çalışır ama bizler bu durumu fark edemeyiz maalesef. Boğaz ağrısı olan çocukların genelde ateşi yükselebilir, kulaklarını tutup kaşıyabilir, ellerini sürekli ağzına sokmaya çalışırlar, salyaları artar ayrıca gece uykularını da kaybederler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka KBB bölümüne gitmelisiniz. Boğaz ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir diye soruyorsanız büyük, küçük fark etmeksizin aşağıda sıraladığım nedenleri gördüğünüz takdirde hiç vakit kaybetmeden hemen gitmelisiniz.

 • Günlerdir geçmeyen bir ağrı
 • Geçmeyen bir öksürük
 • Kollarda, bacaklarda ve eklemlerde ağrı
 • Halsizlik ve uykusuzluk
 • Ateş yükselmesi
 • Kulak kaşınması
 • Öksürük
 • Yeşil ve sarı renkte balgam

Son Sözler

Boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısı nedenleri nelerdir, boğaz ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir gibi soruların yanıtını bu yazımda bulabilirsiniz. Boğaz ağrısı için 10 bitkisel tariflerimden kendinize uygun olanı seçip düzenli olarak deneyin. Boğaz ağrısının hemen  geçmesi için mutlaka bol bol su ılık içmelisiniz. Günlerdir geçmeyen ağrılar için mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Ancak antibiyotik yerine bitkisel çaylar ve tarifler kullanmanız daha yararlı olacaktır. Tabi bu durum boğaz ağrısının şiddetine bağlıdır. Sonuçlar kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle sonuç için düzenli uygulamanız gerekir. Sizlerin de boğaz ağrısı için doğal tarifleriniz varsa yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Yazımı faydalı bulduysanız sosyal hesaplarınızda paylaşarak başkalarına da yardımcı olabilirsiniz  Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! Deneyeceklere şifa olsun…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

13 Cevaplar

 1. Harika fikirler..
  Zncefil ve adaçayını hep tercih ederim.

  • D. Can dedi ki:

   Zencefil ve ada çayı gerçekten boğaz ağrısı için oldukça etkilidirler. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

 2. En çok ıhlamur tercih ediyorum :))

 3. Mobil Merkezim dedi ki:

  Ben genelde sıcak suya limon sıkıp bal koyarım. Bir de tarçın varsa eklerim. O da gerçekten işe yarıyor

 4. yesimlehertelden dedi ki:

  Sevgili Deli Kızın Bohçası Derya’nın ”Yeni Bloglar Listem” yazısı üzerine gelip bir ”merhaba”demek istedim..Özellikle mevsim geçişlerinde beni sıkça ziyaret eden bu konuyu es geçemezdim 🙂
  https://yesimlehertelden.blogspot.com.tr/ sevgilerrr……
  Bu arada G+ eklendiniz efendim….

  • D. Can dedi ki:

   Hoşgeldiniz 🙂 Blogunuzu bende şimdi inceliyorum. Umarım tariflerin faydasını görürsünüz. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. 🙂

 5. Eb dedi ki:

  Ben de bunlara ek olarak kekik suyunu öneririm.Geçenlerde çok sevdiğim bir hocam söylemişti Boğaz ağrısına birebir diye.

 1. 7 Kasım 2020

  […] karşı koruyan güçlü bir savunma sistemidir. Özellikle mevsim geçişlerinde görülen grip, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yüksek ateş, soğuk algınlığı gibi birçok hastalıkla savaşabilmenin yolu […]

 2. 8 Kasım 2020

  […] derecede bir hastalık değildir ancak alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan geniz akıntıları boğazda şişkinliğe, kulaklarda aşırı ağrıya ve geçmek bilmeyen bir baş ağrısına neden […]