Karbonat İle Saç Açma

Karbonatla Saç Açma

karbonatla saç açma

Biz kadınlar kendimizi görsel olarak iyi hissettiğimizde ruhsal olarak da iyi hissediyoruz. Tabi görsel olarak güzel görünmenin başında saçlarımız gelir. Zaten bir kadını güzel gösteren en önemli yanı da saçlarıdır. Bu nedenle saçları yıpratmadan güzel şekiller verme yönünde adımlar atabiliriz. Bu adıma karbonatla saç açma ile başlayabiliriz. Özellikle saçlarına kimyasal sürmek istemeyenlerin en çok başvurdukları bir yöntemdir. Bazıları oriel kullanmadan saç açmanın pek mümkün olmadığını söyleseler de karbonat ile mümkün. Bu yazımda sizlere saçlarınız için hem faydalı hem de doğal bir yöntem olan karbonatla saç rengi açma işlemini anlatacağım.

Orial’in Saça Zararları

 • Saçın yapısını bozar.
 • Saçı döker.
 • Profesyonel biri tarafından yapılmazsa saç yanabilir.
 • Deriye zarar vererek saç diplerinde yara oluşturur.

Tüm bu zararları nedeniyle eğer saçlarınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız doğal yöntemlere başvurmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Karbonatın Saça Faydaları

 • Saçta oluşan birtakım yağları çözerek saçtan uzaklaştırır.
 • Saçta oluşan kötü kokuları yok eder.
 • Kırılmaları önleyerek daha parlak bir görünüm sağlar.
 • Kepek oluşumunu önler.
 • Saç rengi açma işleminde kullanılabilir.

Karbonatla Saç Açma İşlemi

İlk olarak saçları iyice yıkamakla işe başlamalıyız. Ancak kurulamadan suyun kendi süzülmesini beklememiz gerekmektedir. Saçlarınızı ayırarak saç rengini açmak istediğiniz yere karbonatı masaj yaparak iyice yedirmelisiniz. Tıpkı şampuanla yıkar gibi basit bir işlem yani. Ardından fön ile sıcaklık sağlayıp ya da güneşin altında kurumasını beklemelisiniz. Yaklaşık olarak 1 saat kadar saçınızda kalması gerekiyor. Sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayın.

Yukarıda anlattığım tarif doğal saç rengini açmak için bir yöntem ancak saçınızda boya varsa karbonata ek olarak eczanedelerde satılan hidrojen peroksiti temin etmelisiniz. Bu ikisini cam kasenin içerisinde iyice karıştırın. Saçlarınızı tutam tutam ayırın uygulamak istediğiniz bölümlere ya da tamamına uygulayın. Folyo ya da bir poşet yardımı ile kapatın.15 dakika bekledikten sonra sonra yıkama işlemine geçin. Ve artık daha açık tonda bir saça kavuşacaksınız 🙂

Önemli 

Hidrojen peroksit orial kadar olmasa da kimyasal içerir. Deneyecekler bekleme süresinden fazla beklerseniz saçlarınız yıpranabilir. Ayrıca bu işlemi yaptıktan sonra saçlarınıza Hindistan cevizi yağı ile masaj yaparsanız daha parlak ve daha yumuşak olur.

Son Sözler

Genelde saçlarını açmak isteyen bayanlar sırf orialin zararlarından dolayı vazgeçiyorlar. Ek olarak kuaförlere döktüğümüz paralar da cabası. Oysa karbonatla saç açma işlemi hem doğal hem de maliyeti çok düşük. Siz de saçlarınız için bir yenilik düşünüyorsanız evinizdeki bu malzemeler ile kendinizde doğal bir değişiklik yapabilirsiniz. Deneyenlerin yorumlarını bekliyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. Ayşegül dedi ki:

  Süper. Orial kadar açıyor mu saçın rengini? Ben saçlarımı kaybederim korkusu ile açma işlemi yaptıramıyorum.

  • D. Can dedi ki:

   Saçınızda boya yoksa evet saç renginizi karbonatla açabilirsiniz. Boya varsa eczaneden hidrojen peroksiti alın karbonatla karıştın orial kadar etkili bir yöntem. Saçınızı boş yere yıpratmayın. Sonuçlarınızı bekliyorum 🙂

   • Ayşegül dedi ki:

    Boya var saçım da. Teşekkür ederim, dediğiniz gibi yapayım. Çok faydalı bir site oldu benim için. İyi ki keşfetmişim. Emeğinize sağlık.

 2. serpil dedi ki:

  slmlar hidrojen peroksiti bekletme süresi varmı Orial gibi yakma yıpratma yaparmı

 3. D. Can dedi ki:

  Merhaba Serpil Hanım, orial gibi yakma yıpratma yapmaz. Ancak yine de 15 dakikadan fazla saçınızda kalmamalı.

 1. 1 Kasım 2017

  […] daha önce bir çok kez saç rengimi açmak için kullanmıştım.  Kafa derisinde oluşan kaşıntılar için de iyi geldiğini fark ettim. […]

 2. 13 Mayıs 2018

  […] Karbonat […]