Bir Günde Ergenlik Sivilcesi Geçiren Krem Tarifi

Bir günde ergenlik sivilcesi geçer mi demeyin, deneyin sonra pişman olmayın. Konuya direkt olarak sonuçtan girdim bu kez ama belirtmeliyim önceden ki makaleyi boşa okuyup zaman kaybetmeyin. Çünkü gençlerin en büyük problemi ergenlik döneminde oluşan sivilcelerdir. Belki yüzlerce belki de binlerce makale okumuşsunuzdur bu konuyla ilgili. Ama maalesef çoğu işe yaramaz.

Ben ergenlik dönemindeyken çok tarifler denedim. Burnumun üstünde oluşan o iğrenç sivilceler hiç geçmedi. Hatta bunun için doktora bile gittim. Kozmetik ürünler denedim yine çözüm olmadı. Sonra yaptığım kremlerden bir tanesi işe yaradı, sivilceler birden yok oldu cildim öyle pürüzsüz oldu ki. Dokunmaya kıyamaz hale geldi . Hiç abartmıyorum o dönem aynanın karşısına geçip yanaklarımı sıktığım oldu 🙂 Neyse ben sizi daha fazla meraklandırmadan krem içeriğinden bahsedeceğim.

Karbonat

Bildiğiniz gibi sivilcenin en önemli sebeplerinden birisi cildin ürettiği fazla miktardaki ölü deri hücresinin dışarı atılamaması sonucu gözeneklerin tıkanmasıdır. Ciltte oluşan bu hücrelerin atılmasını sağlamak, sivilce oluşumunu azaltacaktır. Karbonat iyi bir cilt soyucu olarak bu aşamada fayda sağlıyor. Güneş yanığını önler. Cilt lekelerini yok eder. Karbonat doğal peelingtir. Ergenlik sivilcesi için inanılmaz mucize etkileri vardır.

Limon Suyu

Sivilcelerin tedavisinde kullanılan kremlerin çoğunluğunun C vitamini içerdiği düşünüldüğünde, limon suyu da sivilce tedavisinde kullanılabilir. Limon suyunun doğal anti-bakteriyel yapısı sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca cilde canlılık verici etkiye sahiptir.

Aspirin

 • Tahriş olan, kızaran cildi yatıştırır.
 • Cildi yumuşatır.
 • Cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
 • Sivilce lekesi oluşma riskini azaltır.

Faydaları saymakla bitmeyen bu kremin tarifine geçelim. Gelsin malzemeler…

Malzemeler 

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 adet aspirin

Hazırlanış Aşaması

1 tatlı kaşığı karbonatı 1 tatlı limon suyu ile macun kıvamını alıncaya dek karıştıralım. Toz haline getirdiğimiz aspirini bu macun kıvamına gelen karışıma ekleyelim. Krem kıvamını alıncaya dek karıştırıyoruz. Daha sonra sivilceli olan bölgeye hafif dokunuşlarla sürüyoruz. 20 dakika sonra yıkadığınızda sonucu göreceksiniz. Bir günde sivilceleriniz kaybolacak. Ancak bu kremi tamamen bitine kadar kullanmanızı tavsiye ediyorum. Buz dolabında kapalı bir krem kutusunda 1 ay saklayabilirsiniz.

Umarım memnun kalırsınız. Deneyeceklere şimdiden kolay gelsin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. Yine çok güzel tavsiyeler 🙂 teşekkürler

 2. Mücahit DOĞAN dedi ki:

  Ah o sivilceler yok muu 🙂 Ergenlik dönemlerinin baş belaları 🙂

  Güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz yine 🙂

  • D. Can dedi ki:

   Sivilcelerle başa çıkmak zor oluyor o dönemlerde 🙂 Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

 1. 29 Haziran 2017

  […] kaldırmanız için esas önemli konu sivilceleri yok etmek.  Daha önce paylaşmış olduğum Bir Günde Ergenlik Sivilcesi Geçiren Krem Tarifi yazımı incelerseniz sivilcelerinizi önceden önleyebilirsiniz. Şimdiden deneyeceklere kolay […]

 2. 3 Ekim 2017

  […] sayesinde akne, sivilce ve kırışıklık için mükemmel sonuçlar elde etmemize neden olur. Ergenlik döneminde çıkan geçmek bilmeyen sivilceleri bile tedavi […]