Fareden Kurtulma Yolları

Fareden kurtulmak konusunda bir çok yol bulunmakta ancak pratikte farelerden kurtulmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Her ne kadar memeli hayvan sınıfına girseler de hemen üreyebilen türde ve oldukça zararlı canlılar arasına girmektedirler. Fareler, ufak, küçük vücutlu, sivri çeneli, uzun bıyıklı, çıplak kulaklı, küçük ve kara gözlü kemirgen hayvanlardır.

Kimileri, farelerin neden olabileceği hastalıklardan; kimileri ise tiskindiğinden veya korktuğundan dolayı, fareden kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Fareleri bu denli sorun haline getiren nedenlerin başında ise özellikle oldukça pis yerlerde yaşadıklarından dolayı insanlara bulaştırabilecekleri virüsler ile ciddi hastalıklara yol açmalarıdır. Çözüm önerilerine geçmeden önce, sizlere farenin zararları hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Farenin Zararları Nelerdir?

 • Fareler, insanların tarlalarına ya da bahçelerindeki ürünlere dadanarak onları zarara uğratırlar.
 • Depolanmış yiyeceklere dadanan fareler, bu gıdaları kullanılmayacak derecede mahvederler.
 • Mikropları yaşadığımız alana taşırlar. Bu yüzden ciddi salgın hastalıklara neden olabilirler.
 • İnsan organlarını kemirirler. Bunu yaparken ağızlarından salgıladıkları uyuşturucu sıvı sayesinde insanların acı çekmemesini, dolayısıyla hissetmemelerini sağlarlar.
 • Salgın hastalıklara neden olurlar.
 • Sürekli kemirme ihtiyacı duyduklarından her yeri kemirirler.
 • Fare dışkıları çocuklarda astımı tetikler.
 • Elektrik kablolarını da kemirebilen bu kemirgenler, evlerde yangınlara bile neden olabilmektedir.
 • Fare ısırması çok tehlikeli bir durumdur. Genellikle insanlar uyurken, yumuşak dokusu olan kulak, burun ve ağız gibi organları kemirirler.

Evde Fare Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Fareden Kurtulmak

 • Karanlık olduğu zamanlarda evinizde tıkırtı sesleri varsa,
 • Geceleri tıkırtı gibi ama genellikle eşyaların arasında bir hışırtı ve sürtünme sesi varsa,
 • Siz yapmadığınız halde yerlerde ekmek ve yemek kırıntıları varsa,
 • Zeminlerde kirli lekeler varsa,
 • Dolap arkasında veya altında yuvalar varsa, evinizde kesinlikle fare vardır.

Evinizi Farelere Karşı Koruma Yöntemleri Nelerdir?

 • Fareler, eve girmek için genellikle kapı altlarını, pencere kenarlarını yada çatı aralıklarını kullanırlar. Bu araları silikon, çimento, metal, alçı gibi malzemelerle iyice kapatmak, farelerden korunma yollarının başında gelir.
 • Evinizi temiz ve düzenli tutun. Açıkta yiyecek bırakmayın. Fareler dağınık ortamları severler ve hemen yuva yaparlar. Bu nedenle dağınıklığı önlemek adına tedbirler alın.
 • Evcil hayvan olarak kedi besleyin. Fareler, kedi kokusundan asla hoşlanmazlar.

Fareden Kurtulmak İçin Evde Neler Yapılır?

Hayvanlardan yararlanmak:

Fareden Nasıl Kurtuluruz

Farenin baş düşmanı olan kedi, fareden kurtulmak için başvurulan doğal yolların başında gelir.

Kediler insanlara göre fare sesini daha çabuk duyarlar ve müdahale ederler. Fareler kedinin kokusundan rahatsız olarak oradan uzaklaşırlar. Eğer büyük arazilerinizdeki farelerden şikayetçiyseniz o zaman atmaca, şahin, kartal, yılan gibi hayvanlar fareden kurtulma konusunda size yardımcı olacaklardır.

Farenin sevmediği kokulardan yararlanmak:

Farelerin koku alma özelliği çok gelişmiş olduğu için sevmediği kokuları evinize, bahçenize sürmeniz, bu ortamlardan fareleri uzaklaştıracaktır. Farelerin sevmediği kokular arasında naftalin, nane, fesleğen, karanfil, kekik, soğan, nane yağı, mazot, kedi kokusu gibi kokular bulunmaktadır. Fareleri öldürmeden nasıl kurtuluruz diyorsanız bu kokuları mutlaka evinize sürmelisiniz. En çabuk fare kaçırma yollarından biridir.

Eczanede satılan bazı ilaçlardan yararlanmak:

Fareden kurtulmak için sıkça tercih edilen yöntemlerden biride eczanede satılan yapışkan tarzı ya da zehir tarzı ilaçlardır. Yapışkan tarzı olanın pek işe yaradığı söylenmez ama diğer zehir tarzı olan kesin öldürüyor. İlacı yediği anda bir kenarda şişerek ölüyor. Tabi bu tavsiye ettiğim bir yöntem değildir. En güzeli öldürmeden yakalayıp doğaya salmak veya doğaya ulaşmasına yardımcı olmaktır. Ancak bazen bunu yapmak pek mümkün olmuyor.

Kapan kurmak:

Fareden Kurtulmak

Hırdavatçılardan edineceğiniz bir kapana peynir ya da kızarmış ekmek dilimi koyarak kapanı kurun.a Ama kurarken mümkünse eldiven takın çünkü fare tüm kokulara karşı duyarlıdır. Ve mümkün olduğunca karanlık bir yere koyun yada suya yakın bir yere. Çünkü fareler, biraz zeki oldukları için açıkta olan bir kapana yanaşmak istemeyeceklerdir.

Bütün bu yöntemleri denediniz fakat hâlâ bu canlılardan kurtulamadıysanız bu iş için profesyonel fare ilaçlama şirketlerinden yardım alabilirsiniz.

Fareden kurtulmak ve korunmak için neler yapabileceğinizi anlattık. Yeni yayınlanan yazılarımızdan haberdar olmak ve bizimle iletişim halinde kalmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Doğal kalın 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. arda dedi ki:

  çok teşekkür ederim sayenizde fareyi yakaladık 🙂