Organik Domates Yetiştirme Yöntemi

Organik domatesArtık her sebze ve meyveyi dört mevsim bulabiliyoruz. Bulabilmemiz açısından güzel ama sağlımız açısından ne kadar faydalı tartışılır. Sorsanız hepsi organik şeyler: organik domates, organik salatalık.. Ama işin aslına bakacak olursak dışarıdan aldığımız tüm sebzelerin içerisinde bilmediğimiz bir sürü kimyasal ilaçlar mevcut. Çünkü işin içine ticaret girince artan talebi hızlı bir şekilde karşılama isteği yüzünden işletmeler maalesef hileye başvurabiliyorlar. Sonuçta doğal yetişme süresinden çok daha çabuk yetişmiş, rengi, kokusu, tadı ve boyutu gerçeğinden çok farklı inorganik mahsuller ortaya çıkıyor ve bizler de bunları tüketerek sağlığımızı riske atıyoruz. İnsanların en çok tükettiği sebzeler arasında domates vardır. Domates ile çorba, dolma, salça gibi bir çok yemek yapılır. Bu nedenle insanların en çok ihtiyacı olan sebzelerin başında domates gelir. Bu da doğal olarak organik domates  ihtiyacını arttırmaktadır. Ben de artık dışarıda satılan sebze ve meyvelere güvenemediğimden, onları evimizin bahçesinde yetiştirmeye çalışıyorum.

Böylece hem organik sebze ve meyveler yiyor hem de onları yetiştirmek ile uğraşırken keyifli zamanlar geçiriyorum. Öğrendiğim ve edindiğim deneyimler neticesinde sizlere bu yazımda en doğal yolla organik domates yetiştirme yöntemini paylaşacağım. Zaman buldukça diğer sebze ve meyvelerin nasıl yetiştirilebileceği konusunda da makaleler yayınlayacağım. Umarım sizler de bahçelerinizde ve saksılarınızda kendi organik domateslerinizi yetiştirebilirsiniz.

Organik Domates Yetiştirme Yöntemi

Malzemeler

  • Toprak
  • Saksı
  • Domates tohumu
  • Su

Hazırlama Yöntemleri

  • İllaki tohum satın almanıza gerek yok, ben tohum almadan yaptım. İlk önce bir domatesi yarıdan kesiyoruz sonra içindeki sulu ve çekirdekli kısmı bir kaşık yardımıyla alıp bir kağıdın üstüne koyuyoruz ve onu bir iki gün kurutuyoruz. Daha sonra da saksıya dikip her gün sulayın. 1 ay sonra küçük çim kadar bir şey çıkıyor ve gittikçe büyüyor. 30 cm’yi geçince meyve veriyor. 40 cm’ye yaklaştığında saksısına  bir sopa dikin ve ona dolanarak büyüsün. Eğer bahçenizde yer varsa meyve vermeye başlamadan önce yere indirebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 19 Ağustos 2017

    […] adet organik domatesi rendeleyin. Rendelenen domatesi taneleri ile birlikte yüzünüze dairesel hareketler yaparak […]