Çabuk Büyüyen Kaktüs Austrocylindropuntia Yetiştirmeye Hazır Mısınız?

Merhaba, kaktüskolik arkadaşlar. Bugün sizlere çabuk büyüyen kaktüs ile ilgili bilgiler vereceğim. Eğer siz de benim gibi çiçekler konusunda sabırsızsanız kesinlikle çabuk büyüyen kaktüs tercih etmelisiniz. Çabuk büyümesinin yanında tüm zor şartlarda bile yaşamaya devam ediyor, yılmadan uzuyor ve büyüyor. Mesela benim austrocylindropuntia kaktüsümün taşınma zamanında üzerindeki püskülleri düştü. İki gün sonra daha fazla yeşerdi ve püskül vermeye başladı. Çiçek seviyor, ama çiçeklere ayıracak zamanınız yoksa tercihiniz kesinlikle austrocylindropuntia olmalı. Çabuk büyüyen kaktüs olsa da, onun da iyi bir bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Austrocylindropuntia kaktüsün çabuk büyümesi için keşfettiğim bazı can alıcı noktalar var. Anlatacağım bu noktalara çok dikkat etmelisiniz.

Çabuk Büyüyen Kaktüs (Austrocylindropuntia)  Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Büyüyen kaktüs bakımı nasıl yapılır

 • Güneş ışıklarının en fazla olduğu yere ihtiyaç duyarlar.
 • Kesinlikle evinizin güney cephesine kaktüsünüzü yerleştirin.
 • Öğlen güneşi direkt olarak gelmemelidir eğer gelirse hemen boynunu büküverir.
 • Yazın eğer bulunduğunuz ortam çok sıcaksa haftada iki kez serinse bir kez sulayın.
 • Kışın ise ayda bir kez sulamanız yeterlidir.
 • Kaktüsler için en sağlıklı su yağmur suyudur. Ancak bunu her zaman temin edemeyeceğiniz için kaynamış soğumuş su tercih etmelisiniz.
 • Toprağının geçirgen olması önemlidir. Hatta austrocylindropuntia  kaktüsünü ekerken saksı tabanına çakıl taşları yerleştirirseniz toprağın hava almasını daha kolay sağlamış olursunuz.
 • Eğer bolca çiçekli ve hemen büyümesini istiyorsanız kaynamış yumurtanın suyunu soğuyunca bu sevimli kaktüse verebilirsiniz.
 • Ayrıca demlediğiniz çay artıklarını da çöp yerine bu sevimli kaktüse verebilirsiniz. Çünkü tam bir çay canavarıdır kendisi 🙂
 • Ben bitki sıvısı ya da çiçek coşturan vermiyorum. Çünkü  çiçek açmadan da güzeller…

Austrocylindropuntia  nasıl çoğaltılır?

Kaktüs nasıl çoğaltılır

Austrocylindropuntia  kaktüs yandan çıkan sürgünlerinden temiz bir bıçak yardımı ile kesilerek saksılara yerleştirilir. Ardından sulama işlemi yapılır. Bir hafta sulanmadan toprağın kuruması beklenir. Daha sonra hava durumuna göre su verilmeye devam edilir.  Genel olarak çok arsız olan bu tür her koşulda büyür. Sadece aşırı suladığınızda kök kısmı çürüme yapar. Ayrıca austrocylindropuntia  kaktüse ekerken 4 cm kadar toprağa yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Austrocylindropuntia  Kaktüse İstediğiniz Şekli Verebileceğinizi Biliyor muydunuz?

kaktüse istediğiniz şekli verin

Austrocylindropuntia  bu tür çabuk büyüyen kaktüs olmasının yanı sıra istediğiniz şekli verme şansınızda var. Evet yalnış duymadınız kaktüse istediğiniz şekli verebilirsiniz. Austrocylindropuntia  kaktüsün üst kısmını keskin ve temiz bir bıçak yardımı ile kesin. Kestiğiniz kısmı ayrı bir saksıya ekin. Yaklaşık 1 hafta içinde iki yandan yeni kaktüsler çıkacaktır. Bunu uzayan kısımlarda yapıp hem kaktüslerinizi çoğaltabilir hem de değişik şekiller elde edebilirsiniz.

Son Sözler

Austrocylindropuntia, çabuk büyüyen kaktüs bakımı gerçekten çok kolay. Yeni çiçek bakmaya başlayan arkadaşlara tavsiyem bu kaktüslerden alabilirsiniz. Sizlerde yetiştirdiğiniz kaktüs çeşitlerinizi  yorum  bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. Sevgi dedi ki:

  Bi ben mi beceremedim kökü çürüdü iki parçası düştü toprağa soktum hemen ama biri öldü diğerininde sonu parlak değil

  • D. Can dedi ki:

   Merhaba, çürüyen kısmı kolonyalı mendille silinmiş bir bıçakla kesin. Sonra boyutuna göre bir saksya Ekin hava alması çok önemli saksı deliği olmalı ve tam tutana kadar çok az sulayın. Normalde çabuk büyür bu tür ama siz de neden böyle oldu anlamadım.

 2. Esra dedi ki:

  Merhaba, çürüyen kısmı kestikten sonra kuruması için beklettikten sonra mı yoksa hemen mi dikeceğiz?

  • D. Can dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım, beklemenize gerek yok hemen ekebilirsiniz. Çok sulamamalısınız ilk ektiğinizde 1 çay bardağı su yeterli olacaktır. Haftada 1 sulamanız yeterlidir.

 3. Fatma dedi ki:

  Bendeki kaktüs çok uzadı sadece üstten mi kesebilirim aşağı yukarı 35cm falan, 25cm kessem 10cm kalsa olurmu

 1. 27 Aralık 2017

  […] Kaktüs familyasından bir bitkidir. […]